İstanbul Zeytinburnu Posta Kodu

İstanbul Zeytinburnu Posta Kodu

İstanbul Zeytinburnu posta kodu ve Zeytinburnu ilçesinde bulunan mahallelere ait posta kodları aşağıdaki tabloda detaylı şekilde belirtilmiştir. Zeytinburnu ilçesinde; Çırpıcı, Seyitnizam, Telsiz, Topkapı semtleri ve mahalleleri bulunmaktadır.

İlçe Semt – Bucak – Belde Mahalle Posta Kodu
 ZEYTİNBURNU  ÇIRPICI  ÇIRPICI MAH. 34025
 NURİPAŞA MAH. 34025
 SÜMER MAH. 34025
 VELİEFENDİ MAH. 34025
 YEŞİLTEPE MAH. 34025
 SEYİTNİZAM  MERKEZEFENDİ MAH. 34015
 SEYİTNİZAM MAH. 34015
 TELSİZ  BEŞTELSİZ MAH. 34020
 GÖKALP MAH. 34020
 KAZLIÇEŞME MAH. 34020
 TELSİZ MAH. 34020
 YENİDOĞAN MAH. 34020
 TOPKAPI  MALTEPE MAH. 34010

İstanbul Zeytinburnu İlçesi

Zeytinburnu, İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir ilçesidir. Bu ismi Tarihi yarımadanın Marmara kıyılarından doğuya doğru bakınca coğrafi olarak burun şeklinde gözüken ilçe kıyılarından almıştır. Bu bölgede bulunan zeytinlikler ile “Zeytin Burnu” şeklinde adlandırıldığı düşünülmektedir. Buna bir kanıt olarak Zeytinburnu ilçesine komşu olan Bakırköy ilçesinde bulunan Zeytinlik Mahallesi, o bölgedeki zeytin varlığının bir kanıtı olarak kabul edilebilir.

Zeytinburnu, 1957 yılında İstanbul’un ilçesi olmuştur. 1953 yılına kadar doğu tarafı Fatih ilçesine, batı tarafı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetilmiştir.

Zeytinburnu ilçesinin; güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Fatih, batısında Bakırköy ve Güngören, kuzeyinde Bayrampaşa ve Eyüp ilçeleri bulunmaktadır.

İlçede bulunan mahalleler şunlardır:
Çırpıcı, Nuripaşa, Sümer, Veliefendi, Yeşiltepe, Merkezefendi, Seyitnizam, Beştelsiz, Gökalp, Kazlıçeşme, Telsiz, Yenidoğan, Maltepe mahallesi.

Tarih bakımından büyük zenginliğe sahip olan Zeytinburnu ilçesinde bulunan tarihi yerlerden başlıcaları şunlardır:
Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, Balıklı Ayazması, Balıklı Rum Kilisesi, Balıklı Rum Vakfı Hastanesi, Çırpıcı Çayırı, Erikli Baba Tekkesi, Hacı Mahmud Ağa Tekkesi, Kazlıçeşme, Kazlıçeşme Fatih Camii, Merkez Efendi Türbesi, Merkez Efendi Çilehanesi, Merkez Efendi Konağı, Merkez Efendi Hamamı, Merkez Efendi Camii, Merzifonlu K. Mustafa Paşa Mescidi, Seyyid Nizam Tekkesi, Surlar, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi, Takkeci İbrahim Ağa Camii, Yedikule Hisarı, Yenikapı Mevlevihanesi, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Binası, Zeytinburnu Mezarlıkları.

Zeytinburnu’ndan metro, tramvay, metrobüs, otobüs hatları ile İstanbul’un hereyerine kolayca ulaşım imkanı vardır. Atatürk Hava Limanı’na çok yakın mesafededir. Metro ve çeşitli ulaşım araçları ile 20 -25 dakika gibi kısa bir sürede havalimanına ulaşabilirsiniz.

At yarışlarının yapıldığı Veliefendi Hipodromu da Zeytinburnu ilçesi sınırları içerisindedir.

Diğer ilçelere ait İstanbul posta kodu için linke tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir