Posta Kodu NedirPosta kodu; bir adrese mektup göndereceğimiz zaman kullandığımız, rakamlardan oluşan bir koddur. Bu kod il, ilçe ve mahalle gibi farklı yerleşim yerlerine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de bulunan her şehrin kendine özgü olan bir posta kodunun olduğunu söylemiştik. Bu posta kodlarının ilk iki numarası o ilin plaka kodu ile başlar ve diğer 3 numara ilçeye göre değişir. Örnek vermek gerekirse İstanbul ilinin plaka kodu 34’tür ve İstanbul’un posta kodu 34000’dir. Fakat her ilçenin posta kodu 34000 değildir. Yani Bahçelievlerin posta kodunun 34180, Gaziosmanpaşa ilçesinin 34245 olması gibi.

Posta kodu yazmanın bize ne gibi bir fayda sağladığını soracak olursanız bu kod mektupların daha hızlı bir şekilde adreslerine teslim edilmesini sağlar. Çünkü mektuplar ya da postalar posta kodlarına göre ayrıştırılmaktadır. Peki posta kodu yazmadan mektup gönderilemez mi derseniz tabiki de gönderilebilir. Ama postanın direk gideceği ilçenin, semtin veya mahallenin tespiti için belli bir emek ve zaman gerekmektedir. Bu durumda posta kodları işin fazlalığını azaltıp hızlı bir şekilde mektubun gideceği adresin tespit edilmesini sağlar.

İnsan nüfusunun artması ve hala bir takım yazışmalar için mektup gönderimlerinin yapılması mektupların adreslere zamanında ve doğru ulaşması gereğini doğurmuştur. Mektuplar, gitmesi gereken adrese postaneler tarafından gönderilmektedir. Gönderimlerin kolay olması ve adrese ulaşabilmesi elbette zor iştir. Olağanüstü bir insan gücü gerektirir. Bu işleme yetişilemediği görülünce de posta kodu denilen bir numaralandırma taktiği çözüm olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu numaralara göre adreslerin ayrıştırılması yapılmaya başlanmıştır.

Günümüzde mektup gönderme alışkanlığı yerini elektronik postaya(eposta, email) bırakmıştır. Email gönderme mektup göndermekten çok daha basit ve çok daha hızlıdır. Email gönderme işlemi online bir işlem olduğundan postayı gönderebilmek için bilgisayar, internet bağlantısı ve gönderilecek olan kişinin ya da kurumun email adresinin olması gerekmektedir. Email içeriği yazıldıktan sonra ilgili posta gönderme programı ya da servis sağlayıcı site yardımıyla kolayca gönderilebilir. Günümüzde çoğu yazılı posta işlemleri hemen hemen eposta ile gönderilmektedir. Ancak eski bir alışkanlığımız olan mektup gönderme işlemi az da olsa günümüzde de devam etmektedir.

Mektup gönderirken mektup üzerinde bulunan bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Aksi halde mektubunuz yerine ulaşamayabilir. Mektup zarfının sol üst kımsına gönderen kişinin adı, adresi ve posta kodu yazılmalıdır. Alıcının adı, adresi ve posta kodu zarfın orta kısmına yazılmalıdır. Posta pulu mektup zarfının sağ üst köşesine yapıştırılmalıdır.

Online bir çağda olmamıza rağmen yine de rağbet gören mektup gönderimleri ayrı bir önem taşımakta ve hala posta kodu yöntemi ile sahiplerine ulaştırılmaktadır. İstanbul gibi büyük bir şehirde aynı il içinde dahi postalarınızın kolay ulaşması için posta kodunu mutlaka kullanmanızı öneririm.